Jaskinia Raj- perła wśród polskich jaskiń.

Serdecznie zapraszam do zwiedzania Jaskini Raj jednej z najpiękniejszych jaskiń krasowych w Polsce. Nazwa mówi sama za siebie. Jaskinia odkryta została przez przypadek w latach 60-tych XX wieku. Odkrywcy- uczniowie Technikum Geologicznego z Krakowa po zejściu do podziemnej komory byli tak zachwyceni tym co ujrzeli, że mieli krzyczeć: „O raju, jak tu pięknie”. Ten twór przyrody powstał na dnie płytkiego morza około 370 mln lat temu. Woda przepływając przez wapienne skały wydrążyła naturalne korytarze o długości około 240 metrów.  W wyniku procesów krasowych tzn. rozmywania i rozpuszczania skały wapiennej przez wodę powstała wspaniała szata naciekowa. Stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, perły naciekowe tworzą niesamowity, rajski krajobraz.

50 tysięcy lat temu jaskinię zamieszkiwał człowiek, tyle, że neandertalski. Prowadził koczowniczy tryb życia, zajmując się głównie myślistwem, o czym świadczą znalezione w namulisku jaskini narzędzia oraz kości zwierząt jakie udało mu się upolować.

Nieopodal  Raju na górze Jerzmaniec  znajduje się kamieniołom „Zygmuntówka”, z którego pochodziła pierwsza Kolumna króla Zygmunta III Wazy. Do tej pory można ją oglądać w Warszawie nieopodal Zamku Królewskiego..

Jasknię Raj trzeba rezerwować z dużym wyprzedzeniem. Zwiedzanie odbywa się w grupach 15 osobowych, co piętnaście minut i trwa ok. 45 minut. Przez cały rok w Raju panują takie same warunki tzn. temperatura około 8-9 stopni Celcjusza oraz wilgotność prawe 100 %. W związku z tym należy pamiętać o zabraniu odpowiedniego okrycia, nawet w środku lata.

Facebook