Aktywne Świetokrzyskie. Wczasy i wyjazdy weekendowe dla rodziny.

Szanowni Państwo!

Ja i mój mąż Marek, jesteśmy przewodnikami świętokrzyskimi i zapraszamy serdecznie do uroczego zakątka Polski, w  Góry Świętokrzyskie! Na niewielkim obszarze naszego województwa można w jeden weekend wspiąć się na kilkusetmetrową górę Św. Krzyż, zwiedzić piękny zamek Chęciny, wejść do jaskini Raj czy popłynąć kajakiem po malowniczej rzece Nidzie. Nasz region znajduje się w odległości do 2 godzin jazdy samochodem lub autokarem od takich ośrodków miejskich jak Warszawa, Łódź, Częstochowa, Aglomeracja Śląska, Kraków, Tarnów, Rzeszów, Lublin, Radom.

Poniżej przedstawiam kilka propozycji kierunków wycieczek po województwie świętokrzyskim. Oczywiście mogą być one modyfikowane w celu maksymalnego dopasowania do Państwa potrzeb. Jeżeli szukacie Państwo inspiracji zapraszam na naszego bloga gdzie można znaleźć coś czego w poniższych programach nie ma.

Na początek oczywiście stolica regionu – Kielce i najbliższe okolice: można w tym programie połączyć liczne zabytki historyczne takie jak Pałac Biskupów Krakowskich z Muzeum Narodowym, Katedrę, Muzeum Historii Kielc, Muzeum Zabawek, Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, rezerwaty geologiczne (m.in. Kadzielnia z ciekawą, Ślichowice, Wietrznia z Geocentrum, Ogród Botaniczny) skupione w Geoparku Kielce wpisanym na listę światowych geoparków UNESCO, miejsca gdzie możemy podziwiać żywą  przyrodę np. w okolicy Zagnańska Dąb Bartek czy Park Oceanika, a także  liczne miejsca do aktywnego wypoczynku np. 600 metrowy podniebny lot między skałami na Tyrolce na Kadzielni, albo, dla odmiany wejście do trasy turystycznej Jaskinie na Kadzielni aby zobaczyć podziemny świat… Można też zwiedzić Kielce w ciekawy sposób korzystając z naszych gier miejskich:

Gra terenowa "Poznajmy Kielce" jest bezpieczną grą dla młodszych dzieci i rodziców, rozgrywaną w otoczeniu Wzgórza Zamkowego i parku miejskiego. Czas trwania ok. 40 minut.
Gra terenowa "Śladami wielkich Polaków po Kielcach" to gra dla starszych dzieci i dorosłych rozgrywana na obszarze kieleckiej starówki. Czas trwania gry to ok. 90 minut.

Z serca regionu, Kielc, proponujemy wyjazdy w następujące miejsca:

Kierunek 1:

Chęciny, Jaskinia Raj, Tokarnia, Centrum Nauki Leonardo da Vinci, Mokrsko Dolne – Spływy Kajakowe rzeką Nidą – te atrakcje są blisko siebie i można z nich ułożyć ciekawy program łączący pomniki przyrody z zabytkami historycznymi, nauką i rekreacją. W jednym można poczuć trzy żywioły – wspiąć się na górę i dać się owiać wiatrem na wieży chęcińskiego zamku lub n górze Miedziance, wejść do wnętrza ziemi w Jaskini Raj czy Jaskini Piekło oraz popłynąć malowniczą rzeką Nidą w kajaku.

Kierunek 2:

Góry Świętokrzyskie – Świętokrzyski Park Narodowy – to miejsce w którym poczujemy absolutnie kontakt z dziką przyrodą i pradawną historią. Mamy tu liczne szlaki piesze przez Puszczę Jodłową oraz takie atrakcje jak Muzeum Starożytnego Hutnictwa w Nowej Słupi, klasztor świętokrzyski na Łysej Górze 595 m.n.p.m. , Osada Średniowieczna w Hucie Szklanej, Muzeum Minerałów w Św. Katarzynie, najwyższy szczyt Łysica – 614 m.n.p.m. Dużo chodzenia na łonie przyrody:)

Kierunek 3:

Chmielnik, Szydłów, Kurozwęki, Rytwiany – to podróż szlakiem kultury żydowskiej na ziemi świętokrzyskiej – możemy zwiedzić odrestaurowane synagogi w Chmielniku i Szydłowie, oraz zabytki z dawnej historii Polski – całe miasto Szydłów z murami obronnymi i zamkiem króla Jagiełły, Pałac w Kurozwękach, Pustelnię Złotego Lasu w Rytwianach, jak świętokrzyskich smaków – szydłowskiej śliwki, kurozwęckich burgerów z bizona, czy win z winnic z okolic Szydłowa, Rytwian i Sichowa.

Kierunek 4:

Ponidzie – Pińczów, Busko-Zdrój, Wiślica – prastara, najbardziej tajemnicza i nieodkryta część regionu: możemy spotkać tu liczne grodziska piastowskie w tym największe w Polsce, w Stradowie, które przypominają o początkach państwa polskiego, Muzeum w Wiślicy które ukazuje pamiątki historyczne z czasów najdawniejszych, podobnie jak Muzeum Regionalne w Pińczowie, naturalne złoża gipsu na Ponidziu, największe w Europie, na których rozciągają się liczne rezerwaty niespotykanej w naszym kraju roślinności stepowej, Uzdrowisko Busko – Zdrój z najnowszą w Polsce tężnią solankową czy Olejarnia Zagłoby w Mikułowicach, gdzie możemy sami wytłoczyć sobie olej naturalny za pomocą dawnej prasy ręcznej. Piękny region na aktywne spędzenie czasu.

Kierunek 5:

Sandomierz, Opatów, Ujazd.  Sandomierz to wielka historia : Muzeum Regionalne w zamku, Muzeum Diecezjalne w Domu Długosza, Podziemna trasa turystyczna, Sandomierska Starówka z Bramą Opatowską, rynek z ratuszem, oraz ciekawa przyroda: Góry Pieprzowe i wąwozy lessowe, połączone z zagłębiem owocowym i winiarskim dają ciekawą mieszankę doznań. Jak dołączymy do tego liczne odniesienia do przygód pewnego serialowego księdza;) to mamy naprawdę ciekawy kierunek wycieczki. Jadąc do Sandomierza polecamy zwiedzić Opatów. Jest to równie stare miasto z przepiękną romańską kolegiatą Św. Marcina, Bramą Warszawską i trasą podziemną na rynku. A niedaleko ruiny zamku Krzyżtopór w Ujeździe – jednego z największych zamków w Polsce.

Kierunek 6

Krzemionki, Ćmielów, Starachowice, Bodzentyn, Wąchock, Michniów – w północnej części regionu, spotkamy niesamowite miejsca: Krzemionki – neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego, wpisane ma listę UNESCO, Ćmielów – fabryka i muzeum porcelany, Starachowice – Ekomuzeum – spotkamy tu zarówno dinozaury, jak zabytki techniki, Bodzentyn – ruiny zamku – dawna siedziba biskupów krakowskich, Wąchock – opactwo cystersów z wnętrzami romańskimi z XIII w. i stolica polskiego humoru oraz Michniów – przejmujące Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich.

Kierunek 7

Śladami  dawnego hutnictwa świętokrzyskiego, Szlak Piekielny. W północno – zachodniej części regionu pośród wzgórz pokrytych dużymi  kompleksami  lasów, znajdują się tajemnicze miejsca związane z kultem pogańskim – Góra Dobrzeszowska,  Góra Grodowa w Tumlinie, oraz malownicze miejsca o „piekielnych” nazwach jak rezerwat Piekło Dalejowskie koło Bliżyna, Skałki Piekło pod Niekłaniem, Skałki Piekło Gatniki koło Sielpi Wielkiej i wiele innych. Jest tu jedyne miejsce na ziemi gdzie Piekło znajduje się kilometr od Nieba. Właścicielami tych ziem w dawnych czasach była rodzina Małachowskich, których piękny pałac możemy podziwiać w Końskich. Na tym terenie, wzdłuż rzek Czarnej koneckiej i Bobrzy powstawał w XIX w. Staropolski Okręg Przemysłowy. Pozostałości hut żelaza z tamtych czasów możemy do dziś podziwiać w Samsonowie, Bobrzy, Kuźniakach, Sielpi Wielkiej, Maleńcu. 

Zapraszamy w świętokrzyskie!