Świętokrzyska mekka dla geologów.

Szanowni Państwo, zapraszam na geologiczną wycieczkę po Górach Świętokrzyskich. Poniżej przedstawiam kilka atrakcji, które koniecznie muszą się znaleźć w programie takiej wycieczki.

Kamieniołom Ślichowice- miejsce niezwykłe, w którym wyraźnie widać potęgę natury. Pod wpływem hercyńskich ruchów górotwórczych warstwy wapieni zmieniły tu bowiem swoje położenie z poziomego na pionowy. Powstał niesamowity twór- fałd odwrócony- dowód na to, że nawet najtwardsze skały ulegają, niczym masło, plastycznym odkształceniom. Dla poszukiwaczy skarbów ciekawostka – na dnie kamieniołomu można znaleźć bryłki, przypominające złoto –uwaga! –  to piryt – „złoto głupców” . Nie radzimy jednak nikomu po niego nurkować. Jest to zakazane ze względu na ochronę rezerwatową.

Kadzielnia –  nazwa tego miejsca pochodzi od faktu, iż jałowcem, który licznie porastał wzgórze kadzono w kieleckiej katedrze. W 1770 roku biskup krakowski Kajetan Sołtyk otworzył tu kamieniołom, w którym wydobywano skałę wapienną. W następnych latach wapień kadzielniański wykorzystywany był do produkcji nawozów, w hutnictwie oraz szklarstwie. Eksploatacja górnicza trwała do lat 60 XX wieku. Część kamieniołomu ze Skałką Geologów znalazła się w granicach rezerwatu przyrody nieożywionej, drugą część przeznaczono na cele rekreacyjne. W latach 70 XX wieku wybudowano przepiękny amfiteatr na 5 tysięcy miejsc. Najnowszą atrakcją Kadzielni jest podziemna trasa turystyczna o długości 180 m, która połączyła jaskinie: Odkrywców, Prochownię i Szczelinę. Na Kadzielni jest łącznie 26 jaskiń. Jest to ulubione miejsce spacerowe Kielczan.

Kolejne miejsce na szlaku to Wietrznia- rezerwat geologiczny utworzony w 1974 roku, w miejscu największych kieleckich kamieniołomów. Wydobywano to wapień używany głównie do wypalania wapna oraz do budowy dróg. Na Wietrzni znajduje się ciągnące się na długości 800 metrów, jedno z największych odsłonięć dewońskich wapieni w Polsce. Przy rezerwacie w 2012 roku powstało Centrum Geoedukacji – jedna z największych atrakcji regionu. W centrum zwiedzający mogą pospacerować po dnie dewońskiego morza, przyjrzeć się tropom tetradopa,  zobaczyć z bliska rybę pancerną, zejść do wirtualnej rekonstrukcji najdłuższej świętokrzyskiej jaskini, czyli Chelosiowej Jamy oraz przenieść się do wnętrza Ziemi będąc zamkniętym w kapsule czasu.

Zapraszam na wycieczkę w realu.

Facebook