Świętokrzyskie perły- zamek Krzyżtopór w Ujeździe!

W odległości 18 km od Opatowa znajdują się ruiny największej ufortyfikowanej rezydencji magnackiej w XVII- wiecznej Europie. Pomysłodawcą oraz fundatorem budowli był Krzysztof Ossoliński dziedzic bogatego rodu. Człowiek niezwykle wykształcony, miłośnik astrologii. Może dlatego niektórzy w budowli dopatrują się swoistego kalendarza: 365 okien- tylu ile dni w roku, 52 pokoi- tylu ile tygodni w roku, 12 dużych sal- tylu ile miesięcy w roku, 4 wieży- tylu ile pór roku. Rozmach budowli, jej wielkość oraz nietypowy kształt robi piorunujące wrażenie. Pałac został wybudowany w formie palazzo in  fortezza w skład, którego wchodziły 3 części:

  • obronna z pięcioma bastionami i murami o długości 600m
  • pałacowa, w której sala jadalna sklepiona była akwarium z egzotycznymi rybkami
  • ogrody w stylu włoskim i francuskim o powierzchni około 1,6 ha ze sprowadzanymi z południa Europy ciepłolubnymi roślinami

Podobno pełnokrwiste konie arabskie jadały z marmurowych złobów, a stajenne mroki rozświetlane były przez promienie światła odbijające się od licznie zawieszonych na ścianach luster. Licznie przybywających na bale i uczty gości mieli witać ciemnoskórzy służący. Niestety pałac wybudowany w 1644 już w roku 1649 stracił wszystkich swoich pierwotnych właścicieli. Kolejni mieszkańcy z różnych powodów nie byli w stanie utrzymać budowli w pierwotnym blasku.

Jeżeli chcecie Państwo poczuć niezwykłą atmosferę zamku Krzyżtopór w Ujeździe i poznać jego tajemnice serdecznie zapraszam do wspólnego zwiedzania!

   

Facebook