Turystyka biznesowa

8. Turystyka biznesowa.

Turystyka biznesowa jest to gałąź przemysłu turystycznego, której definicja obejmuje podróże łączone z wykonywanym zawodem. W skład turystyki biznesowej mogą więc wchodzić: seminaria, konferencje, wystawy, targi, podróże motywacyjne, imprezy integracyjne i motywacyjne, szkolenia oraz kursy. W województwie świętokrzyskim w turystyce biznesowej od lat specjalizują się przede wszystkim Targi Kielce. Do działalności tej zamierzają dołączyć kolejne podmioty, jak: Kielecki Park Technologiczny, Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim oraz Specjalna Strefa Ekonomiczna w Starachowicach. Podczas przyjazdów biznesowych do województwa świętokrzyskiego można odwiedzić indywidualnie każdy z tych ośrodków, ale można również połączyć je w jeden szlak turystyczny i odwiedzić wszystkie, zaczynając od dowolnie wybranego punktu. Warto również podczas wyjazdu biznesowego uwzględnić potrzeby kulturalne i edukacyjne i, po ciężkich negocjacjach biznesowych, udać się np. do muzeum, czy na spacer po okolicy.

Biznesową wycieczkę po województwie świętokrzyskim rozpoczynamy w Targach Kielce – instytucji, która rozpoczęła swoją działalność w 1992 roku. Obecnie jest to jedna z najprężniej rozwijających się firm w regionie świętokrzyskim. W ofercie Targów Kielce jest zarówno wynajem powierzchni pod wydarzenia targowe, ale również udostępnienie doskonale wyposażonych pomieszczeń do przygotowania konferencji, szkoleń, czy okolicznościowych wydarzeń.

Targi Kielce posiadają jedną trzecią udziału w polskim rynku targowym. Znajdują się na zaszczytnym drugim miejscu pod względem liczby wystawców i wynajętej powierzchni wśród organizatorów wystaw z Europy Środkowo-Wschodniej, wyprzedzając HUNGEXPO z Budapesztu, targi w Brnie, czy Międzynarodowe Targi w Kijowie.

Roczny kalendarz Targów Kielce obejmuje ponad 70 wydarzeń – targów, wystaw ora 700 konferencji. Do największych wydarzeń targowych o zasięgu międzynarodowym zaliczamy:

PLASTPOL – najbardziej międzynarodowe targi w Polsce (maj)

MSPO – targi przemysłu obronnego w Europie (wrzesień)

AUTOSTRADA-POLSKA – jedyne takie targi w Europie (maj)

AGROTECH – najchętniej odwiedzane targi rolnicze w Polsce (marzec)

Pawilon wystawienniczy Targów, dysponujący powierzchnią przekraczającą 5300 m2, pozwala na organizowanie kongresów i spotkań dla 4500 osób jednocześnie. W 2013 roku oddano do użytku nowe Centrum Kongresowe, mogące pomieścić jednorazowo ponad 1000 osób. W ramach rozbudowy powstał również wielopoziomowy parking, zaprojektowany na przyjęcie 480 samochodów. Zarówno na zapleczu Targów, jak i na terenie miasta funkcjonuje dobrze rozwinięta, nowoczesna baza hotelowa. Poszczególne obiekty są doskonale dostosowane do potrzeb każdego klienta, który może, zgodnie z upodobaniem, wybrać pomiędzy hotelami o standardzie 5*, 4*, 3* oraz licznymi ośrodkami wypoczynkowymi, czy agroturystycznymi.

Koleją biznesową wizytę złożymy w Kieleckim Parku Technologicznym (KPT), usytuowanym w przemysłowej części stolicy regionu świętokrzyskiego. Jest to miejsce dogodne dla innowacji biznesowej, umożliwionej przez dogodną lokalizację i nowoczesną infrastrukturę. Podstawowymi celami działalności Parku jest pomoc dla nowych podmiotów w rozpoczęciu działalności gospodarczej oraz zapewnienie warunków do dynamicznego rozwoju dla podmiotów już działających na rynku. W ramach KPT funkcjonują dwie strefy: Inkubator Technologiczny, który oferuje wsparcie dla nowych podmiotów oraz Centrum Technologiczne, które jest przeznaczone dla inwestorów opierających swój rozwój na innowacyjnych rozwiązaniach technologicznych. W Kieleckim Parku Technologicznym można zorganizować spotkanie i nawiązać współpracę z nowymi firmami, których znakiem rozpoznawczym jest innowacyjność. Jest to również doskonałe miejsce, aby zobaczyć, i przeanalizować specyfikę działalności inkubatorów przedsiębiorczości.

Jeżeli ktoś jest zainteresowany zapoznaniem się z funkcjonującą z powodzeniem strefą ekonomiczną powinien wybrać się do Starachowic. Starachowicką Strefę Ekonomiczną utworzono w 1997 roku. Posiada ona status strefy specjalnej, z aktualną perspektywą działalności do 2026 roku. Obszar Strefy obejmuje łącznie powierzchnię 644,4646 ha, wyposażonych w niezbędną infrastrukturę techniczną (energia elektryczna, gaz, energia cieplna, woda do celów przemysłowych i socjalnych, sieć telekomunikacyjna oraz sieć dróg wewnętrznych). Podstawowymi celami powołania strefy było wykorzystanie istniejącej infrastruktury przemysłowej, transfer nowoczesnej technologii oraz zmniejszenie wskaźnika bezrobocia w regionie. Tereny oddawane do dyspozycji inwestorów obejmują zarówno obiekty przemysłowe w postaci hal i budynków biurowych, jak i obszary pozbawione zabudowy, ale wyposażone w niezbędną infrastrukturę. Do niewątpliwych atutów SSE Starachowice zaliczyć można: długie tradycje przemysłowe, sięgające czasów Staropolskiego Zagłębia Przemysłowego w XIX wieku, dostępność wykwalifikowanego personelu, uzbrojone tereny inwestycyjne, dobry stan dróg dojazdowych: drogowych i kolejowych, urzędy celne w Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Po trudach negocjacjach handlowych można bez trudu zrelaksować się w 4-gwiazdkowym hotelu „Europa”, czy 3- gwiazdkowym hotelu „Senator”. Polecamy również odwiedzenie Muzeum Przyrody i Techniki „Ekomuzeum” im. Jana Pazdura, w którym można zobaczyć, m.in., produkowane wcześniej w Starachowicach samochody STAR.

Najnowszym obiektem na świętokrzyskiej mapie biznesowej jest Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim (RCN-T). Głównym celem instytucji jest rozwój województwa świętokrzyskiego poprzez skupienie działań i inicjatyw lokalnych. RCN-T chce aktywizować współpracę między jednostkami naukowymi, przedsiębiorcami, szkołami wyższymi oraz instytucjami otoczenia biznesu. Celem tych działań ma być rozwój przedsiębiorczości oraz transfer nowoczesnych technologii. Centrum przygotowało dla przyszłych inwestorów tereny inwestycyjne, kompletnie wyposażone takie udogodnienia, jak: drogę wewnętrzną, sieć kanalizacyjną i energetyczną oraz oświetleniową, kanał technologiczny. Dodatkowo RCN-T oferuje dostęp do Centrum Konferencyjno-Naukowego, w skład, którego wchodzą trzy sale konferencyjne, posiadające pełne wyposażenie wizualne lub audio-wizualnie: „Niebieską (na 100 osób), „Malinową” (na 20 osób) oraz „Czerwoną” (na 40 osób). Na terenie obiektu można również przenocować, gdyż dysponuje on własnym hotelikiem, mogącym pomieścić 20 gości. W pobliżu ośrodka znajduje się królewskie miasto Chęciny wraz z ruinami gotyckiego zamku, które można zwiedzić w wolnej chwili.

W ramach dynamicznego rozwoju turystyki biznesowej, jaki miał miejsce w ostatnich latach, w regionie świętokrzyskim powstało wiele nowych obiektów hotelarskich, wyposażonych w zaplecza konferencyjne, w pełni wyposażone w nowoczesne urządzenia multimedialne, jak: rzutniki, ekrany, bezprzewodowe mikrofony, wskaźniki, flipcharty, czy klimatyzację. Istnieje możliwość wykonania dowolnej aranżacji wnętrza w zależności rodzaju i wielkości konferencji. Doskonałym przykładem takiego obiektu jest Hotel „Uroczysko”, w którym znajduje się aż siedem klimatyzowanych sal konferencyjnych o różnej kubaturze, posiadających również dostęp do dziennego światła. Godny polecenia jest także Hotel „Odyssej” Masłowie, a w Kielcach hotele: „Best Western Grant”, „Tęczowy Młyn”, czy Hotel „Sarmata” w Sandomierzu.